Sınav Programları

"İngilizce'yi heryerde öğrenebilirsiniz,
bizde konuşabilirsiniz..."

YDS Sınavı Nedir?

KPDS ve ÜDS yapılacak mı?

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Kimler YDS sınavına girmelidir?

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.

2014 yds nasıl olacak?

-Elektronik ortamda sınav için çalışmalara başladık-

YDS ile yabancı dil seviye belirleme sınavlarını daha nitelikli yerlere taşımayı amaçladıklarını dile getiren Demir, ''Bunu geçiş dönemi olarak düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ÖSYM'ye ait bir 'sesli soru-sesli cevap', 'görüntülü soru- sesli cevap' şeklinde elektronik ortamda yapılacak sınav için çalışmalara başladık. Oraya taşımak istediğimiz için bu birleştirmeyi, güç toplamayı organize ettik'' şeklinde konuştu. YDS'nin belirli bir geçerlilik süresi olmadığını, sürekli geçerli olacağını ifade eden Demir, ''Ancak kurumlar kendi istekleri doğrultusunda süre tanımlayabilir. Yabancı dil tazminatı için süre yine KPDS'de olduğu gibi 5 yıl'' dedi. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan yabancı dil eşdeğerlikleri tablolarının YDS için de geçerli olacağının altını çizen Demir, ''YDS, KPDS gibi tek bir alanda yapılacak. Ancak soru içerikleri tabii ki sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimleri kapsayacak şekilde olacak. ÜDS'de yaptığımız gibi bir sağlık bilimleri, sosyal bilimler, fen bilimleri testi hazırlamayacağız. Zaten son 2 yılda yaptığımız ÜDS'lerde de yüzde 50'ye varan kısmı ortak sorulardı'' ifadelerini kullandı.

2013 yds sınavı ne zaman?

Buna göre, 2013-YDS İlkbahar Döneminin başvuruları 18.02.2013 ila 27.02.2013 tarihleri arasında alınacak. Sınav ise 07.04.2013 tarihinde yapılacak.

2013-YDS Sonbahar Döneminin başvuruları ise 12.08.2013 ila 21.08.2013 tarihleri arasında alınacak. Bu sınavın tarihi ise açıklanmadı.

Sınav başvuru yerleri olarak şu kurumlar gösterildi:
- ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri,
- Üniversite Rektörlükleri,
PTT İş Yerleri,
-www.osym.gov.tr

HEMEN ÖN KAYIT FORMUNU DOLDURUN %10 İNDİRİME SAHİP OLUN

Yeditepe Üniversitesi Sabancı Üniversitesi Özyeğin Üniversitesi Okan Üniversitesi Maltepe Üniversitei Kültür Üniversitesi Koç Üniversitesi Kadir Has Üniversitesi Işık Üniversitesi
Haliç Üniversitesi Fatih Üniversitesi Doğuş Üniversitesi Bilim Üniversitesi Beykent Üniversitesi Aydın Üniversitesi Arel Üniversitesi Acıbadem Üniversitesi İstanbul Ticaret Üniversitesi
SOSYAL MEDYADA WOLACADEMY - Facebook'da Wola Twitter'da Wola Bizi Google+ üzerinde bulun